Projekty jednorodzinnych domów o powierzchni, która nie przekracza stu metrów, to jedne z wybieranych najczęściej propozycji przez inwestorów. Dom stumetrowy jest nie tylko w budowie bardzo ekonomiczny, ale także funkcjonalny oraz wręcz idealny dla rodziny czteroosobowej.

Ile kosztuje budowa takiego domu?

Dokumentem najważniejszym, który nam pomoże określić koszt średni budowy domu jest sam kosztorys. To, ile inwestycja pochłonie, jest zależne w dużej mierze od lokalizacji, jak i także od gruntu, który jest przeznaczony pod budowę. Poza tym nie bez znaczenia jest także sam koszt zakupów materiałów oraz zatrudnienia budowlanej ekipy - te obie zmienne różnić się mogą znacząco, zależnie od regionu oraz do tego województwa w jakich ma powstać dom.

Mały parterowy dom. Kosztorys jest podstawą

Gdy decydujemy się na projekt domu wymarzonego, możemy wybierać spośród wersji bez kosztorysu czy też z kosztorysem. Kosztorys pozwala nam ocenić wszelkie finansowe możliwości oraz do tego opłacalność realizacji inwestycji zgodnie z wybranym przez siebie projektem domu. Inwestorowi przydatne będą tak naprawdę dwa rodzaje kosztorysów. Mowa o kosztorysie podstawowym oraz rozszerzonym.   Kosztorys surowego stanu to inaczej podstawowy kosztorys, który zawiera wszelkie koszty związanie z samą budową domu od postawienia fundamentów do samego etapu stanu zamkniętego stanu (w surowym stanie zamkniętym dom ma drzwi, okna, jak i także ścianki działowe).

Natomiast kosztorys wykończonego stanu (rozszerzony kosztorys), przedstawia koszt rzeczywisty budowy domu, który uwzględnia wydatki związane bezpośrednio z zakupem materiałów, wynajęciem sprzętu specjalistycznego oraz wykonawczej firmy oraz wykończeniowych robót.

Zamów kosztorys:

- kosztorys stanu wykończonego,

- kosztorys stanu surowego.

Koszt budowy domu - dlaczego wszystko aż tyle kosztuje?

Każdy dom opierać się musi na fundamentach solidnych. Koszt przybliżony ich wykonana wynosi około 3300-3500 złotych. Zewnętrzne ściany - nośna warstwa oraz elewacja kosztować powinny około 36000 złotych. Izolacja ścian z mineralnej wełny nie tylko utrzymuje genialnie ciepło, ale na dodatek tłumi hałas. Jest to wydatek dodatkowy około dwóch tysięcy złotych. Strony z kolei to koszt na poziomie 20 000 złotych (opcja najtańsza) w przypadku gęsto żebrowego stropu (około 20 000) lub też nawet 34 000 (monolityczny strop).   Budowa dachy zależnie od jego rodzaju (jednospadowy, wielospadowy, płaski), wykorzystanych dachów, zastosowanych stalowych konstrukcji lub też drewnianych oraz izolacyjnych materiałów, może się wahać od 40 do 50 tysięcy złotych.

Montaż okiennej stolarki w opcji minimum to między 17 a 19 tysięcy złotych. Standardowa wersja wynosi 30 000 złotych. Dachowe okna to dodatek, który wynosi 15 tysięcy złotych. Dochodzą do tego jeszcze koszty samej instalacji, jak i także wykończenia. Koszt budowy domu do etapu surowego stanu waha się pomiędzy 205 a 210 tysięcy złotych.   Budowa małego parterowego domu: na tym nie powinniśmy oszczędzać   Zależnie od budżetu, jakim dysponujemy, inwestorzy poszukują oszczędności w zasadzie gdzie tylko się da. Jednak czasami, tańszy produkt o kilkanaście złotych, w perspektywie dłużej oraz eksploatacji, okazuje się droższy, ponieważ wymaga wymiany czy też poprawek. Dlatego też zamiast kupować tanie oraz materiały o niskiej jakości, lepiej będzie poszukać wyprzedaży czy też akcji promocyjnych. Także zakupy w budowlanych sklepach internetowych są naprawdę bardzo dobrą alternatywą.

Ile będzie nas kosztowała budowa jednorodzinnego domu?

Żaden, nawet najlepszy z kalkulatorów kosztów, nie określi co do złotówki wydatków całkowitych związanych z budową. Przyjmuje się, że sam koszt budowy jednego metra kwadratowego to koszt od 2,5 do 3 tysięcy złotych netto. Pamiętamy, aby przyjmować zawsze pewien margines. Może przecież się zdarzyć, że budowa się okaże mniej czy też bardziej kosztowna niż zakładaliśmy. Dlatego przygotujmy się koniecznie na ewentualne wydatki dodatkowe. Dowiedz się więcej na https://ladnydom.pl/budowa/7,106564,24848019,maly-dom-parterowy-znamy-koszty-budowy-2019-r.html.