Projektowanie pokoju dziennego może być trudne i twoje pomysły na wystrój salonu mogą często odbiegają od rzeczywistości.

Nie jest tajemnicą, że dekorowanie pokoju może być trudne. Tak jest ponieważ kupno dobrych mebli i wybór perfekcyjnego designu może być problematyczne. Jak układasz swoje meble? Jaki rozmiar dywanu potrzebujesz? Jak wysoki powinien być stolik do kawy i jak daleko od sofy?

To pytania, które dostajemy cały czas. Więc dzisiaj serwujemy nasze najlepsze porady na udekorowanie salonu. Więc, czytaj dalej i sprawdź 10 Złotych Zasad dla projektowania salonu!

1. Wyląduj na właściwym układzie

Układ jest kluczem do każdego projektu. To dlatego, że układ jest podstawą przestrzeni i będzie prowadzić, co można umieścić w nim - więc jest to bardzo ważny pierwszy krok do rozważenia. Ale nie ma jednego właściwego sposobu na rozplanowanie pokoju dziennego.

Aby dowiedzieć się, co jest właściwe dla twojej przestrzeni, zacznij od rozważenia, jak głównie używasz swojego salonu. Czy służy on do rozrywki? Oglądanie telewizji na koniec dnia? Czy cenisz sobie siedzenia do rozmów, czy coś bardziej formalnego? Określenie wartości i sposobu korzystania z przestrzeni pomoże w wyborze układu. Gdy ty lądujesz na tym, układasz twój meble nadawać się twój potrzeby i jak ty chcesz używać przestrzeń!

Tak więc, jeśli chcesz układu konwersacyjnego, upewnij się, że masz sofę i dwa krzesła naprzeciwko siebie, aby promować rozmowy twarzą w twarz. Jeśli lubisz zabawiać gości, rozważ przepływ z salonu do jadalni i kuchni - i upewnij się, że masz wystarczająco dużo powierzchni, na których ludzie mogą postawić swoje napoje! 

2. Równowaga między funkcjonalnością a modą

Masz dzieci lub zwierzęta domowe? Zdecydowanie chcesz wziąć to pod uwagę, gdy składasz razem swój salon. Ale to nie znaczy, że wszystko musi być funkcjonalne i użyteczne. W rzeczywistości, jesteśmy wielkimi zwolennikami zrównoważenia funkcji przestrzeni ze stylem. Bo naprawdę można mieć jedno i drugie!

Aby uzyskać piękne projekty i wystrój salonu, które nie wymagają zbyt wiele konserwacji, rozważ kilka z naszych najlepszych wskazówek dotyczących projektowania przyjaznego dzieciom: wybór skórzanej sofy lub sofy z nadającym się do prania obiciem, trwałe dywany z naturalnego włókna lub dywaniki do użytku wewnętrznego/zewnętrznego, schowki takie jak kosze lub pojemniki z tkaniny. A jeśli masz dziecko, rozważ wyeliminowanie ostrych narożników z projektu! Wszystkie te rzeczy pomogą Ci stworzyć idealną równowagę między formą i funkcją - dając Ci piękną przestrzeń, która pracuje dla Twojego stylu życia.

3. Proporcje są kluczowe

Wszyscy widzieliśmy pokoje, w których coś wydawało się nie tak. Może nie byłeś w stanie wskazać tego palcem, ale jeśli zatrzymasz się, aby się zastanowić, możesz zauważyć, że boczny stolik jest o wiele za wysoki w stosunku do krzesła, obok którego stoi, filigranowa konsola multimedialna jest przyćmiona przez 65-calowy płaski telewizor lub skala krzeseł nie pasuje do sofy. Zasadniczo, proporcje pokoju były zachwiane - a to może wpłynąć na całe wrażenie przestrzeni.

Proporcje to jedna z tych niedocenianych, ale absolutnie kluczowych części projektowania wnętrz. To jest to co pomaga upewnić się, że wystrój salonu współgra z resztą i jest spójnym projektem.

4. Znajdź najlepsze miejsce do siedzenia w domu

Ważne jest, aby myśleć trochę praktycznie podczas projektowania salonu - ponieważ pokoje mieszkalne są po to, aby w nich żyć! Przez większość czasu oznacza to siedzenie, więc chcesz mieć opcje siedzenia, które pasują do Twojego stylu i potrzeb.

Ponieważ sofa jest największą opcją siedzenia w pokoju, pozwól, aby to ona kierowała resztą Twoich decyzji. Zdecyduj, czy sekcja, zwykła sofa, czy sofa-szezlong jest dla Ciebie odpowiednia. (I pamiętaj, że twój układ może pomóc w podjęciu tej decyzji - patrz zasada nr 1.) Stamtąd wybierz dodatkowe opcje, aby dopasować je do potrzeb twojej przestrzeni.

5. Wybierz odpowiedni stolik do kawy

Jeśli chodzi o wybieranie odpowiedniego stolika do kawy, najważniejsze rzeczy do rozważenia to kształt, rozmiar i materiał. Każdy szuka czegoś innego, ale te trzy rozważania pomogą Ci dowiedzieć się, co stolik do kawy jest odpowiedni dla Twojej przestrzeni. Zacznij od kształtu, który jest generalnie tylko kwestią preferencji. Czy lubisz prostokątny stół? Coś okrągłego lub podłużnego, aby wyeliminować ostre krawędzie? A może chcesz coś w bardziej organicznym kształcie. Rozpoczęcie od preferowanego kształtu pomoże zawęzić opcje.

Następnie zastanów się, jak stolik będzie współgrał z Twoją sofą. Jak już wspomnieliśmy w regule #3, proporcje są tutaj kluczowe! Nie chcesz stolika do kawy, który jest zbyt duży lub zbyt mały dla Twojej sofy. Upewnij się, że długość stolika, który wybierzesz, to jedna trzecia do dwóch trzecich szerokości Twojej sofy. Chcesz również, aby powierzchnia stolika pasowała w przybliżeniu do wysokości sofy i krzeseł akcentujących. (W przypadku stolików bocznych, wyrównaj blat z wysokością ramienia sofy). Stamtąd materiał pomoże Ci jeszcze bardziej zawęzić opcje stylistyczne - czy chcesz stolik z litego drewna, marmurowy blat, czy coś z industrialnymi akcentami.

A może nawet nie potrzebujesz stolika do kawy! Jeśli chcesz mieć alternatywę dla stolika kawowego, wykaż się kreatywnością i postaw na parę puf, otomanę lub kilka stolików bocznych!

6. Rozważ swój schemat kolorów

Kolor jest kluczowy dla ustawiania nastroju twój żywego pokoju! Od ścian do wystroju do fundamentalnych mebli, chcesz upewnić się, że masz spójny schemat kolorów. Biele i kremy utrzymują rzeczy jasne i ostre. Niebieski ożywi pokoje. Być może ty lubisz śmiałe spojrzenie i chcesz spróbować czegoś intensywnego, jak czerwona ściana? Czarny i biały plan kolorów da ci kontrastowy wygląd. Lub, oczywiście, możesz po prostu myśleć w kategoriach ciepłej lub chłodnej palety kolorów. 

7. Dopasuj swój dywan

Znalezienie odpowiedniego rozmiaru dywanu do swojego układu może być trudne. Chcesz się upewnić, że jest to właściwy rozmiar i kształt dla Twojego pokoju. Jeśli pójdziesz za mały, sprawi, że pokój będzie wyglądał dziwnie i nieproporcjonalnie. Zbyt duży, a pokój zaczyna wyglądać ciasno. Ogólnie rzecz biorąc, chcesz wybrać rozmiar dywanika, który pozwala na 10-20 cm od krawędzi mebli do krawędzi dywanika, po obu stronach. 

8. Dodaj kreatywne przechowywanie

Łatwo o tym zapomnieć, ale to jeden z naszych ulubionych pomysłów na salon. Dlaczego? Włączenie opcji przechowywania do swojego salonu nie tylko pomoże Ci pozostać zorganizowanym, ale także pomoże Twojej przestrzeni życiowej zachować ten piękny, wypolerowany wygląd o nim! Tak, zaczynać z meblami kawałki które dają ciebie wbudowy składowy - czy to jest medialna konsola, ekstra gabinety lub nawet składowy stolik kawowy. Następnie, wkradnij się w kilka sprytnych opcji przechowywania. A dodanie kilku koszy na koce, zabawki i inny bałagan pomoże utrzymać pokój w porządku i organizacji - to bardzo ważne, jeśli masz dzieci lub po prostu spędzasz więcej czasu w domu!

9. Styl z regułą trzech trzecich

Być może słyszałeś już o zasadzie trzech trzecich. Jest to koncepcja dekoratorska, która mówi, że przedmioty ułożone w trójki (lub dowolną nieparzystą liczbę) są bardziej przyjemne dla ludzkiego oka. Dlatego też stylizuj powierzchnie, pamiętając o tej zasadzie - niezależnie od tego, co umieścisz na stoliku do kawy, kredensie czy komodzie. Dotyczy to również dzieł sztuki, a nawet rozmieszczenia mebli. Jeśli masz niewykorzystany kąt w pokoju, dodając trio krzesła, stół lub szafkę i trochę oprawionej sztuki to wszystko, czego potrzebujesz, aby wyglądało to celowo i interesująco!

10. Wielofunkcyjność

Większość z nas używa naszych pokoi dziennych na wiele sposobów dla wielu celów w ciągu dnia - więc rozważ to w swoim projekcie. Do czego używasz swojego salonu, poza wylegiwaniem się na kanapie? Co robisz w swoim salonie, na co nie masz miejsca w pozostałej części domu? Jest twój żywy pokój także obecnie podwajać jako twój domowy biuro? Być może twój dzieci używają ten przestrzeń jako playroom podczas dnia. A może używasz swojego salonu jako domowego studia jogi! Rozważ wszystkie te dodatkowe zastosowania podczas projektowania przestrzeni i zrób dla nich miejsce. Rezultatem będzie wielofunkcyjny pokój dzienny.

Więcej stylowych porad dotyczących projektowania wnętrz znajdziesz na https://stylowedomy.com.pl/