Biokominek to nowe rozwiązanie jeśli chodzi o projektowaniu pomieszczeń. Ogień paleniska stwarza w pomieszczeniu przytulną, spokojną atmosferę i sprzyja relaksowi. Czy będzie nadawał się do aranżacji twoich pomieszczeń?

Czym jest biokominek w prostych słowach

To nowoczesny kominek wykorzystujący bioetanol jako paliwo. Tak więc biokominek jest żywym ogniem, a nie jego imitacją, co nadaje urządzeniu szczególnego uroku. Producenci kominków na biopaliwa zwracają szczególną uwagę na bezpieczeństwo produktów. W nowoczesnych modelach z automatycznym sterowaniem, dla większej niezawodności, urządzenie wyposażone jest w czujniki połączone w jeden system. Automatyka całkowicie kontroluje spalanie. Jeżeli parametry pracy odbiegają od normy, użytkownik otrzymuje powiadomienie, a praca biokominka zostaje skorygowana lub nienormalnie zatrzymana. Spalanie w palenisku powstaje poprzez zapłon oparów bioetanolu, co jest dodatkowym atutem biokominka. Główne elementy biokominka to:

  • blok paliwowy (palnik i zbiornik);
  • rama obudowy;
  • portal lub inne elementy dekoracyjne.

Niedrogie modele mają sterowanie mechaniczne z minimalnym zestawem funkcji. Działanie urządzenia regulowane jest położeniem klapy. Bardziej złożone i droższe modele są wyposażone w półautomatyczny i automatyczny system sterowania. Półautomat zapewnia większe możliwości ustawienia trybu pracy w porównaniu z mechaniką. Biokominki ze sterowaniem automatycznym mogą mieć wbudowany moduł Wi-Fi, obsługiwać obsługę za pomocą pilota lub aplikacji, a także mogą być podłączone do systemu inteligentnego domu. Nie zapomnij o akcesoriach, które zwiększają komfort użytkowania i bezpieczeństwo. Przydatnymi dodatkami do wyposażenia są ekrany ochronne, ceramiczne drewno opałowe lub kamień naturalny.

Zalety

Zaletą biokominków do mieszkania jest to, że nie ma potrzeby uzyskiwania zgody na ich montaż. Nie jest wymagane podłączenie do okapu ani do komina, z wyjątkiem sytuacji związanych z instalacją mocnych urządzeń w małym pomieszczeniu. Przy odpowiednim doborze sprzętu wystarczy pewnie zamocować palenisko i od razu można cieszyć się jego pracą. W przeciwieństwie do kominków na drewno, gaz i elektryczność główną funkcją biokominka jest stworzenie atmosfery w pomieszczeniu oraz funkcjonowanie jako element dekoracyjny. Nie należy jednak oczekiwać od sprzętu dużej ilości ciepła. Z zastrzeżeniem zasad doboru, urządzenie podwyższa temperaturę w pomieszczeniu tylko o kilka stopni. To nie wystarczy do ogrzania pomieszczenia zimą, ale urządzenie można wykorzystać jako dodatkowe źródło ciepła.

salon z kominkiem

Model do mieszkania

Wymaganą moc można łatwo obliczyć, maksymalna wartość odpowiada 1 kW na 10 m2. W idealnym przypadku ta wartość jest mniejsza niż połowa. Jeśli nie mówimy o kompaktowych biokominkach biurkowych, minimalna powierzchnia pomieszczenia powinna przekraczać 25 metrów kwadratowych. W celu dokładnego obliczenia zalecamy zasięgnięcie porady specjalisty - pozwoli to wziąć pod uwagę specyfikę pomieszczenia, wysokość sufitów i inne parametry.

Zalety i wady biokominków w dużej mierze wynikają z prawidłowego doboru modelu. Popełniane błędy są przyczyną większości negatywnych opinii o działaniu urządzenia. Aby urządzenie zapewniało komfort w domu, konieczne jest zrozumienie jego właściwości, obliczenie pożądanych parametrów i, jeśli to konieczne, skonsultowanie się ze specjalistą.

Artykuł sponsorowany, fragmal.at