Transport drewna musi odbywać się w sposób wydajny i bezpieczny. Najnowsze rozwiązania technologiczne umożliwiają utrzymanie standardów na najwyższym poziomie. Do tartaków drewno dostarczane jest bez mechanicznych uszkodzeń, a to wpływa pozytywnie na jego dalszą, bezproblemową obróbkę.

Transport drewna nie zawsze odbywa się w sprzyjających warunkach atmosferycznych. Operatorzy muszą w tej sytuacji bezpiecznie kierować pojazdami, jak i stosować dodatkowe zabezpieczenia, aby przewożony materiał nie zawilgł lub nie został w dodatkowy sposób uszkodzony mechanicznie. Odpowiedni sprzęt i umiejętności na pewno w tym pomogą.

W 2018 roku weszła w życie nowelizacja przepisów dotyczących transportu drewna. Warto z nimi w szczegółowy sposób zapoznać się, aby zorganizować przewóz drewna w sposób bezpieczny i właściwy.

Co znajdziesz w nowych przepisach dot. transportu drewna?

Ministerstwo Infrastruktury w 2018 roku zaleciło nowe rozporządzenie dotyczące przewozu ładunków drewnianych. Przepisy w zmienionej formie obowiązują od końca lutego 2018 roku. Najważniejsze zmiany dotyczą metod mocowania ładunków.

W nowych wytycznych znalazły się wskazówki, których należy przestrzegać przy bezpiecznym, korzystnym transporcie materiałów drewnianych. Jedną z nich jest opieranie drewna o przednią ścianę przyczepy. Niektóre firmy zmuszone zostały w takiej sytuacji do wymiany środków transportu na nowe, aby możliwe było spełnienie tego warunki. Dla wielu nie było to jednak problematyczne, ponieważ tego typu zabezpieczenia stosowali już od dłuższego czasu, w celu zapobiegnięcia zsuwania się ładunków.

Kolejną zmianą wprowadzoną w 2018 roku była konieczność używania odciągów łańcuchowych lub taśmowych. Najczęściej wykorzystywano łańcuchy o grubości 8 mm. Gwarantują one wykonanie solidnego mocowania. Alternatywą zapewniającą sztywne ułożeni drewna na przyczepie są także pasy transportowe z napinaczem.

Według nowych przepisów nie jest zalecane także układanie na przyczepie drewna w sposób poprzeczny. Taki układ jest nie tylko niebezpieczny, ale także nielegalny. Wymagane jest także zastosowanie kłonic o odpowiedniej wytrzymałości, które stanowią niezbędne oparcie dla kłód.

Określono również maksymalną długość ładunku, który na przyczepie można przewieźć. Od 2018 roku jest to 2,55 m.

Wytyczne dotyczące załadunku drewna do celów konstrukcyjnych

Istotne jest bezpieczne i odpowiednie załadowanie drewna, aby transport mógł zostać zrealizowany w sprawny, bezproblemowy sposób. Najważniejszą rolę odgrywa tutaj zastosowanie odpowiedniego środka transportu z właściwym osprzętem i zabezpieczeniami, a także profesjonalna praca operatora.

Wykorzystanie przy załadunku dodatkowych zabezpieczeń utrzymujących ładunki przez całą drogę w nienaruszonej pozycji zapewnia komfortowe i efektywne realizowanie działań.

Co ważne, przy przenoszeniu kłód z terenu lasu na przyczepę, trzeba wykorzystać wysokiej jakości chwytaki o odpowiedniej średnicy, które umożliwiają bezpieczne unoszenie i transport kłód. Należy zdecydować się na sprzęt, który gwarantuje szczelne zamknięcie ramienia, jest wyposażone w mocny silnik oraz posiada dużą szerokość rozwarcia, dostosowaną do różnej wielkości kłód. Wysokiej jakości chwytaki cieszą się bardzo dużą popularnością, ponieważ ułatwiają pracę operatora i umożliwiają bezpieczne układanie kłód na przyczepach.

Dodatkowe akcesoria, które umożliwiają bezpieczne układanie kłód na przyczepie i ich bezproblemowy transport

Sprzęt transportowy warto wzbogacić o szereg dodatkowych akcesoriów, dzięki którym zapewnisz bezpieczne układanie kłód na przyczepie. Przełoży się to na późniejszy, bezproblemowy transport. Na pewno warto wyposażyć się w różnego rodzaju wciągniki, które są niezwykle pomocne przy załadunku, jak i transporcie. Najlepiej jest zainwestować w proste, dźwigniowe urządzenia, które znacząco ułatwiają prace prowadzone w lesie. To, jaki ciężar będzie w stanie podnieść wciągnik, w dużej mierze zależy od jego konstrukcji. Mniejsze urządzenia są w stanie dźwignąć 250 kg, a większe nawet 750 kg.

Jeżeli wycinka drzew odbywa się w sezonie jesiennym lub zimowym, jest po pierwszych opadach śniegu lub występuje oblodzenie, środek transportu warto wzbogacić o łańcuchy przeciwślizgowe na koła. Ciągnik i przyczepa złapią dzięki temu przyczepność na każdej, nawet najtrudniejszej powierzchni i bez problemów wyjadą z lasu.

Musisz również mieć pod ręką taśmę mierniczą, dzięki której z łatwością zweryfikujesz, że ładunek ma długość zgodną z aktualnymi przepisami, czyli 2,55 m.

Mając na uwadze nowe wytyczne i chcąc poprawić komfort pracy operatorów, zawsze szukaj rozwiązań nowoczesnych, działających sprawnie. Wybieraj sprzęty nie tylko bezpieczne, ale także odpowiednio przygotowane do pracy z niełatwym w transporcie ładunkiem.

A jeżeli chcesz kupić wysokiej jakości drewno konstrukcyjne, zapoznaj się z ofertą marki Best Timber Polska. Gwarantuje dostęp do materiałów bezpiecznie transportowych, obrabianych, jak i przechowywanych.