Jak skutecznie czyścić abażury lamp?

Jak często odkurzasz mieszkanie, ścierasz kurze i robisz pranie? Prawdopodobnie robisz to co najmniej raz w tygodniu. A czy podczas sprzątania pamiętasz o regularnym czyszczeniu lamp w Twoim mieszkaniu? Lampy z abażurem to efektywny element dekoracyjny wnętrz, który niestety często pokryty jest kurzem. Zakurzony abażur nie dość , że nie wygląda estetycznie to nie daje nam dobrego oświetlenie. W artykule odpowiadamy na pytanie jak skutecznie i szybko czyścić abażury, żeby na długo zachowały swój wygląd.

Kryształ i szkło

Elementy szklane i kryształowe wyglądają pięknie w lampach różnego typu. Razem z światłem często tworzą wspaniałą kompozycję, która nadaje wnętrzom wiele uroku. Elementy te jednocześnie wymagają sporo uwagi podczas czyszczenia. Są to materiały dość podatne na matowienie oraz tworzenie się brzydko wyglądających zacieków. Osadzający się na nich kurz jest też bardzo widoczny, szczególnie na lampach stojących, które są na wysokości naszego wzroku.

Idealnym rozwiązaniem na co dzień jest szybkie przetarcie lamp miękką ściereczką z mikrofibry, która skutecznie usunie kurz. Do dokładniejszego czyszczenia przyda nam się delikatny środek czyszczący lub zwykły płyn do szyb. Domowym i naturalnym środkiem może być woda z octem, która zapewni błysk bez zacieków. Przetarcie zwilżoną alkoholem ściereczką sprawi, że odtłuścimy powierzchnię, a tym samym ograniczymy osadzanie się kurzu.

Płótno, pergamin i tworzywa sztuczne

Abażury płócienne zwykle są dość proste do czyszczenia. Jeśli producent nie wskazuje inaczej materiał można delikatnie prać za pomocą miękkiej gąbki oraz delikatnego płynu do prania. Delikatne ręczne pranie oraz dokładne spłukanie sprawi, że abażur będzie wyglądał jak nowy. Więcej uwagi wymaga pergamin, który jest najdelikatniejszym materiałem. Nie można go pod żadnym pozorem moczyć, dlatego w jego przypadku najważniejsze jest regularne przecieranie suchą szmatką lub bardzo delikatne odkurzanie.Zdecydowanie mniej ostrożności wymaga czyszczenie lamp wykonanych z tworzywa sztucznego. Podobnie jak w przypadku elementów szklanych wystarczy wykorzystać gąbkę oraz delikatny detergent, a następnie osuszyć papierem ręcznikowym.

Podczas czyszczenia lamp warto także pamiętać o żarówkach, które również wymagają przetarcia wilgotną ściereczką. Podobnie jak w przypadku elementów szklanych i kryształowych, dobrze sprawdzi się wykorzystanie alkoholu. Zapobiegnie to osadzaniu się kurzu, który powoduje szybsze nagrzewanie się żarówek. Pamiętajmy także o własnym bezpieczeństwie i zawsze wyłączajmy lampy od źródła prądu.