Czasami zdarza się, że miłośnicy relaksujących wieczornych kąpieli i ci, którzy lubią energetyzujący poranek pod prysznicem, mogą żyć razem. Ludzie często chcą czegoś innego rano, a czegoś innego wieczorem. Jak można pogodzić obie te potrzeby? Odpowiedzią może być połączenie wanny i prysznica.

Stajemy przed dylematem, jeśli nie mamy wystarczająco dużo miejsca lub dwóch łazienek, aby zainstalować w naszej łazience zarówno wannę, jak i prysznic. Każde z nich ma swoje wady i zalety.

Wanny - pozwalają na niespieszny relaks i zabiegi upiększające z wykorzystaniem soli do kąpieli lub aromaterapii. W wannie wygodniej jest kąpać dzieci, ponieważ uwielbiają one uczucie wody i mogą pluskać się w zabawkach, które są przystosowane do kąpieli.

Wanna zużywa jednak więcej wody i energii do jej podgrzania. To sprawia, że jest ona mniej przyjazna dla środowiska. Nadmierne korzystanie z wanny nie jest korzystne dla zdrowia. Wanna wymaga więcej miejsca "na podłodze".

Inteligentne projekty łazienek pozwalają na rozwiązania typu 2 w 1. Dzięki nim w małej łazience zmieścisz zarówno wannę, jak i prysznic. Przyjrzyjmy się im bliżej.

1. Szklany parawan prawie niewidoczny

To rozwiązanie pozwala zarówno na poranne tuszowanie rzęs, jak i relaksującą kąpiel w wannie. Nie zajmuje przy tym dodatkowego miejsca. Tafla szkła montowana "na sztywno" lub uchylana w celu (lub w celu) wyczyszczenia brzegu wanny i szkła, stanowi wyraźne rozgraniczenie strefy kąpielowej i umywalki. Nie zmienia zgrabnych proporcji łazienki ani jej układu funkcjonalnego.

Wanna z parawanem szklanym to świetny wybór na tle ceramiki. Można zastosować zarówno płytki gładkie, jak i strukturalne, o różnym stopniu połysku. Dla podkreślenia przestrzeni można wykorzystać jasne drewno, np. dąb. Wnętrze uatrakcyjni dodatek jasnego drewna (np. szafka pod umywalką) i odrobina beżu w WC.

2. Dobrze widoczny parawan na wannę

Możesz preferować zdecydowany styl aranżacyjny i podkreślić ramę szklanego parawanu nawannowego. Dzięki temu estetyczna funkcja parawanu będzie dominować i dobrze komponować się z innymi elementami wystroju, takimi jak ramki luster, kolor armatury, roślina bonsai czy kontrastująca ściana. Dla minimalistów i miłośników stylu industrialnego najpopularniejszymi kolorami są czerń i biel. Funkcja użytkowa w tym wydaniu jest ukryta w tle, co dodatkowo zwiększa efekt wizualny stylowej łazienki.

3. Połączenie wanny i prysznica - idealne rozwiązanie dla małych łazienek

Połączenie prysznica i wanny w małych łazienkach to świetny pomysł. Nie ma potrzeby wybierać pomiędzy wanną a prysznicem. Oba rozwiązania są dostępne. Możemy sprawić, że przestrzeń będzie czysta, przestronna i przyjemna dla oczu każdego dnia, jeśli tylko będziemy z niej korzystać z wdziękiem. Jako przegrody najlepiej sprawdzają się przezroczyste, eleganckie parawany szklane. Parawany przesuwne mogą być wykonane ze szkła lub mniej eleganckiego, wysokiej jakości materiału. Najlepiej wybierać parawany, które są wolne od kamienia.

łazienka z wanną i prysznicem

4. Wanna wolnostojąca + Prysznic

Nie musisz instalować w dużych łazienkach oddzielnie wanny i prysznica. Możesz zachować jak najmniejszą przestrzeń, nie rezygnując z żadnej z funkcji. Wystarczy zamontować panel prysznicowy na ścianie. Następnie umieść pod nim wolnostojącą wannę. Dzięki temu zaoszczędzisz miejsce, które możesz wykorzystać na inne cele, np. wstawienie ulubionego fotela do czytania, żywej rośliny, stolika ze świecami (w wersji rustykalnej, eko, SPA i "romantycznej"), szafek, pralki i suszarki (w wersji "praktycznej")).

5. Lekka zasłona kąpielowa

Jest jeszcze jeden sposób, aby chronić się przed rozpryskami wody, jeśli nie chcesz zainstalować stałego lub ruchomego parawanu przy wannie. Jest to "zwykła" zasłona, która jest rozciągnięta na drążku lub stalowym drucie. Jest bardzo praktyczny i niedrogi. Może być łatwo prana w pralce. Może być również używany jako modny dodatek, aby dodać estetyczny dotyk w łazience. Nawet jeśli twoje regularne elementy wystroju, takie jak armatura, płytki ceramiczne i ceramika sanitarna, są neutralne, nic nie stoi na przeszkodzie, aby zasłona prysznicowa odzwierciedlała twój styl, aktualne trendy w projektowaniu i twój osobisty gust. Ten element można łatwo zmienić ze względu na jego niski koszt.

6. Wanna narożna z prysznicem

Wanna narożna i prysznic to bardzo zgrabne połączenie. Nie jest konieczne, aby mieć wannę lub prysznic z ekranem lub szkła, lub wannę i prysznic z szybą. Wanna narożna powinna być na tyle duża, aby woda ze słuchawki prysznicowej lub deszczownicy spływała bezpośrednio do zbiornika wanny. Eliminuje to konieczność stosowania barier przeciwbryzgowych.

Dowiedz się więcej o wannach narożnych do nowoczesnych wnętrz na stronie http://marzbud.pl/wystroj-lazienki/xckl/wanna-narozna-do-nowoczesnych-wnetrz.html

7. Wanna umieszczona w dużej przestrzeni prysznicowej

Jeśli masz dużo miejsca, możesz umieścić wolnostojącą wannę w dużej przestrzeni prysznicowej. Wymaga to nieco ekstrawagancji ze strony projektanta, ale jest tego warte, ponieważ użytkownicy mają wyraźnie oddzieloną całą "strefę mokrą". Pary mogą się razem kąpać, śpiewać lub rozmawiać pod prysznicem. Takie rozwiązanie może być bardzo korzystne dla bliskich związków, ponieważ ludzie spędzają ze sobą mniej czasu.

8. Oddzielna wanna i prysznic

Nie musisz ograniczać swoich łazienkowych udogodnień, jeśli masz wystarczająco dużo miejsca. Możliwe jest zainstalowanie zarówno wolnostojącej wanny, jak i oddzielnego prysznica. Najlepiej sprawdzają się wygodne kabiny typu walk-in lub wanny wolnostojące. Warto rozważyć takie połączenie, jeśli chcemy, aby wnętrze naszej łazienki było wyjątkowe.

Jasne płytki można wykorzystać do rozświetlenia wnętrza, wykańczając nimi strefy kąpielowe. Centralną część łazienki z umywalką można zaakcentować ciemniejszym, eleganckim marmurem lub ceramicznym drewnem. W obu przypadkach efekt będzie zachwycający.

Cenne wskazówki

Jest kilka rzeczy, które powinieneś rozważyć przed podjęciem decyzji o wyborze prysznica lub wanny dla swojej przyszłości. Osoby starsze mogą mieć trudności z korzystaniem z wanny. Z tego powodu kabiny prysznicowe cieszą się wśród nich większą popularnością, zwłaszcza te typu walk-in, które nie mają wysokich progów.

Kompromisem może być głęboki brodzik z kabiną. Dzięki niemu małe dzieci będą mogły korzystać z kąpieli jak w wannie. Brodzik z wysokim progiem może być niewygodny dla osób starszych. Specjalne wyposażenie (maty i poręcze antypoślizgowe, schodki, czy specjalne krzesełka) ułatwi osobom starszym korzystanie z wanny i brodzika.