Jaką barwę światła wybrać?

Żarówki tradycyjne zdecydowanie tracą na znaczeniu w starciu z oświetleniem LED. Jedną z istotnych korzyści, które dają nam ledy jest możliwość wyboru barwy światła. W artykule odpowiemy na pytania czym jest temperatura barwowa, jak światło wpływa na nasze samopoczucie oraz pracę, a także pomożemy wybrać odpowiednią barwę światła do wnętrz.

Czym jest temperatura barwowa?

Nie wchodząc w szczegóły definicji temperatury barwowej, która często zrozumiała jest tylko dla miłośników fizyki, można powiedzieć że jest to miara wrażenia barwy, którą emituje dane źródło światła. Temperatura barwowa wyrażana jest w Kelwinach (K), barwy możemy podzielić na 3 zasadnicze grupy:

  • Barwa ciepła (2700 – 3500 K)
  • Barwa neutralna (4000 – 4500 K)
  • Barwa zimna (6000-6500 K)

Mówiąc w dużym uproszczeniu im wyższa temperatura barwowa tym zimniejszą barwę światła otrzymujemy i odwrotnie – im mniej Kelwinów tym światło cieplejsze.

Wpływ barwy światła na samopoczucie

O tym, że światło ma ogromny wpływ na samopoczucie i zdrowie człowieka wie większość z nas. Zauważamy to szczególnie wtedy, gdy tego światła mamy za mało, czyli na przykład w okresie jesienno-zimowym. Okazuje się, że ogromne znaczenie ma także kolor światła, który może wpływać na nasz nastrój. Nieodpowiednie oświetlenie może powodować rozdrażnienie, bóle głowy, oczu, zmęczenie, a naukowcy twierdzą, że może prowadzić nawet do depresji. Jak więc wybrać odpowiednie oświetlenie, które będzie sprzyjało pracy i odpoczynkowi?

Wybieramy odpowiednią barwę światła do wnętrz

Ciepłe światło daje wrażenie przytulności. Wprowadza przyjemną atmosferę do wnętrza, sprzyjając relaksowi i odpoczynkowi, dlatego polecane jest szczególnie do wnętrz w których spędzamy wolny czas. Będzie to najlepszy wybór do salonów i sypialni. W miejscach, gdzie pracujemy i potrzebujemy warunków sprzyjających skupieniu najlepiej sprawdzą się lampy emitujące zimną barwę. Takie oświetlenie nie męczy nadmiernie oczu i pobudza do działania. Sprawdzi się także w nowoczesnych, jasnych wnętrzach, ponieważ dodatkowo podkreśli ich modernistyczny charakter.

Zasady przytoczone powyżej sprawdzają się w większości przypadków, ale nie są sztywną regułą, od której nie ma wyjątków. Zawsze najlepiej słuchać własnego organizmu i szukać rozwiązań, które odpowiadają naszym własnym potrzebom i preferencjom.